Rezultate 2016 - 2017
Analiza rezultatelor din anul şcolar 2016-2017
Situaţia şcolară din anul şcolar 2016-2017
În anul şcolar 2016-2017 conform datelor statistice la sfârşit de an, au promovat cursurile şcolii la nivelul liceal teoretic un număr de 535 elevi, iar la nivelul liceal tehnologic 734 si la scoala profesionala 182.
Pentru anul şcolar 2016-2017 au fost planificate pentru clasele a IX-a un număr de 15 clase pentru domeniile: Mecanică; Construcţii, instalaţii şi lucrări publice; ; Industrie textilă şi pielărie – servicii, matematica-informatica, filologie, stiinte ale naturii din care s-au realizat 15 clase deci un procent de 100% astfel: doua matematica-informatica, una stiintele naturii, una filologie, doua servicii, doua transporturi, una pentru Mecanică; una pentru Construcţii, instalaţii şi lucrări publice; una pentru Industrie textilă şi pielărie, doua la profesionala mecanic auto .
Structura pe nivel de pregătire şi pe profil o regăsim în anexa (Anexa 8 Situaţia şcolarizării pe nivele şi profile IPT).
La nivelul unităţii şcolare, la începutul anului au fost înscrişi un număr de 577 elevi la învăţământul liceal teoretic ,753 la învăţământ liceal tehnologic şi 185 la scoala profesionala. (Anexa 7 Rata abandon). Totuşi, în cadrul învăţământului tehnic, nu toţi elevii existenţi la sfârşitul anului promovează în procent de 100%.
Situaţia şcolară a elevilor 2016-2017
Nr. elevi/formă de învăţământ |
Liceu teoretic |
Liceu tehnologic |
Stagii de pregatire practica |
Scoala profesionala |
Înscrişi la început de an şcolar |
5345 |
720 |
- |
231 |
Veniţi prin transfer |
4 |
16 |
- |
6 |
Plecaţi prin transfer |
28 |
14 |
- |
6 |
Alte situatii(retrasi,exmatriculati,) |
6 |
43 |
- |
8 |
Repetenţi |
- |
14 |
10 |
26 |
Abandon |
- |
- |
- |
- |
Existenţil in evidenta la sfirsitul anului scolar |
504 |
679 |
- |
213 |
La sfarsitul anului scolar 2016-2017 rezultatele la invatatura au fost urmatoarele:
Clasa/ Filiera teoretica-profil real Specializarea -at.inf.int.+stiinte ale naturii |
Inscrisi la inceputul anului scolar |
Ramasi inscrisi la sf. Anului scolar |
Promovati |
Procent de promov. |
|
a IXa |
86 |
85 |
85 |
100% |
|
a Xa |
74 |
72 |
72 |
100% |
|
a XI a |
79 |
76 |
76 |
100% |
|
a XII a |
69 |
69 |
69 |
100% |
Clasa Filiera teoretica-profil uman Specializarea- Filologie+stiinte sociale |
Inscrisi la inceputul anului scolar |
Ramasi inscrisi la sf. Anului scolar |
Promovati |
Procent de promov. |
|
a IXa |
56 |
57 |
57 |
100% |
|
a Xa |
57 |
56 |
56 |
100% |
|
a XI a |
66 |
65 |
191 |
100% |
|
a XII a |
66 |
66 |
166 |
100% |
Clasa Filiera tehnologica-profil servicii |
Inscrisi la inceputul anului scolar |
Ramasi inscrisi la sf. Anului scolar |
Promovati |
Procent de promov. |
|
a IXa |
55 |
55 |
55 |
100% |
|
a Xa |
55 |
55 |
55 |
100% |
|
a XI a |
66 |
62 |
62 |
100% |
|
a XII a |
72 |
72 |
72 |
100% |
Clasa Filiera tehnologica-profil tehnic |
Inscrisi la inceputul anului scolar |
Ramasi inscrisi la sf. Anului scolar |
Promovati |
Procent de promov. |
|
a IXa |
112 |
99 |
99 |
100% |
|
a Xa |
98 |
97 |
92 |
94,84% |
|
|
|
|
|
|
|
a XI a |
137 |
112 |
112 |
100% |
|
a XII a |
76 |
76 |
76 |
100% |
Clasa Filiera tehnologica- |
Inscrisi la inceputul anului scolar |
Ramasi inscrisi la sf. Anului scolar |
Promovati |
Procentde promov. |
|
a IXa |
58 |
60 |
59 |
98,33/% |
|
a Xa |
99 |
97 |
92 |
94,84% |
|
a XI a |
56 |
55 |
53 |
96,36% |
Pentru formele de învăţământ – liceu tehnologic procentul de promovabilitate a fost de 97,93 %, şi la scoala profesionala procentul de promovabilitate la sfârşitul anului şcolar 2016-2017 este de 86,29.
La examenul de certificare a competenţelor profesionale a absolvenţilor de liceu tehnologic a fost de 100% absolvenţii
REZULTATE LA OLIMPIADE SI CONCURSURI
Nr. Crt. |
Disciplina |
Olimpiada/concurs |
Etapa |
Premiul |
Numele elevului |
Numele profesorului indrumător
|
1 |
Limba şi literatura română |
TINERE CONDEIE |
Judeţeană |
III |
Poteraşu Cristina Iuliana |
Perţa Mara |
2 |
Limba şi literatura română |
TINERE CONDEIE |
Judeţeană |
Menţiune |
Mafteian Alexandra |
Bândiul Ionela Mihaela |
3 |
Limba şi literatura română |
TINERE CONDEIE |
Judeţeană |
Menţiune |
Olenici Bianca |
Bouaru Laura |
4 |
Matematică |
CONCURSUL DE MATEMATICĂ APLICATĂ „ADOLF HAIMOVICI” |
Naţională |
Menţiune |
Cîrdei Tabita Liliana |
Moisuc Niculina Mihaela |
5 |
Matematică |
CONCURSUL DE MATEMATICĂ APLICATĂ „ADOLF HAIMOVICI |
Judeţeană |
I |
Cîrdei Tabita Liliana |
Moisuc Niculina Mihaela |
6 |
Matematică |
CONCURSUL DE MATEMATICĂ APLICATĂ „ADOLF HAIMOVICI |
Judeţeană |
Menţiune |
Căilean Alina |
Moisuc Niculina Mihaela |
7 |
Matematică |
CONCURSUL DE MATEMATICĂ „SPIRU HARET” |
Interjudeţeană |
I |
Cîrdei Tabita Liliana |
Moisuc Niculina Mihaela |
8 |
Matematică |
CONCURSUL DE MATEMATICĂ „SPIRU HARET” |
Interjudeţeană |
III |
Căilean Alina |
Moisuc Niculina Mihaela |
9 |
Fizică |
Concursul Național Ștefan Procopiu |
Naţională |
III |
Hrab Beniamin |
Cloşcă Valentina |
10 |
Fizică |
Concursul Național Ştefan Procopiu |
Naţională |
Menţiune |
Litvinchevici Maria |
Sofian Iulian
|
11 |
Fizică |
Concursul Național Ştefan Procopiu |
Judeţeană |
I |
Hrab Beniamin |
Cloşcă Valentina |
12 |
Fizică |
Concursul Național Ştefan Procopiu |
Judeţeană |
II |
Melen Rebeca Eleonora |
Sofian Iulian |
13 |
Fizică |
Concursul Național Ştefan Procopiu |
Judeţeană |
III |
Ursache Mihaela |
Sofian Iulian |
14 |
Fizică |
Concursul Național Ştefan Procopiu |
Judeţeană |
III |
Hurjui Gabriel |
Cloşcă Valentina |
15 |
Fizică |
Concursul Național Ştefan Procopiu |
Judeţeană |
III |
Vlad Andrei Vlăduţ |
Cloşcă Valentina |
16 |
Fizică |
Concursul Național Ştefan Procopiu |
Judeţeană |
Menţiune |
Litvinchevici Maria |
Sofian Iulian |
17 |
Fizică |
Concursul Național Ştefan Procopiu |
Judeţeană |
Menţiune |
Dariciuc Ciprian |
Cloşcă Valentina |
18 |
Fizică |
Concursul PROFIZICA |
Interjudeţeană |
I |
Hrab Beniamin |
Cloşcă Valentina |
19 |
Fizică |
Concursul STUDENT PENTRU O ZI |
|
I |
Hrab Beniamin |
Cloşcă Valentina |
20 |
Fizică |
Concursul STUDENT PENTRU O ZI |
|
Menţiune |
Hurjui Gabriel |
Cloşcă Valentina |
21 |
Limba Engleză |
Concursul Regional de eseu in limba engleza si creatie plastica< Lumea in cuvinte si culoare" |
Regională |
I |
Ruşti Ionela |
Creţu Crina |
22 |
Limba Engleză |
Concursul Regional de eseu in limba engleza si creatie plastica< Lumea in cuvinte si culoare" |
Regională |
Menţiune |
Dohotar Bianca |
Scîntei Alina |
23 |
Limba Engleză |
Concursul Regional de eseu in limba engleza si creatie plastica< Lumea in cuvinte si culoare" |
Regională |
Menţiune |
Tichanov Feodora |
Creţu Crina |
24 |
Limba Engleză |
Concursul judeţean de limba engleză" Behind the words" |
Judeţeană |
I |
Schiţcu Gabriel |
Creţu Crina |
25 |
Limba Engleză |
Concursul judeţean de limba engleză" Behind the words" |
Judeţeană |
Premiul Special |
Lupescu Iulian |
Creţu Crina |
26 |
Limba Engleză |
Concursul judeţean de limba engleză" Behind the words" |
Judeţeană |
I |
Fodor Bogdan |
Scîntei Alina |
27 |
Limba Engleză |
Concursul Judeţean de limba engleză" Behind the words" |
Judeţeană |
Menţiune |
Hutanu Alexandru |
Chifan Loredana |
28 |
Limba Engleză |
Concursul Judeţean de limba engleză" Behind the words" |
Judeţeană |
Menţiune |
Muha Andrei |
Creţu Crina |
29 |
Limba Engleză |
Concursul STUDENT PENTRU O ZI |
USV |
Menţiune |
Ruşti Ionela |
Creţu Crina |
30 |
Limba Engleză |
Concursul Interdisciplinar EUROPA |
CAER |
I |
Pomohaci Loredana |
Creţu Crina |
31 |
Limba Engleză |
Concursul Interdisciplinar EUROPA |
CAER |
I |
Ruşti Ionela-Loredana |
Creţu Crina |
32 |
Limba Engleză |
Concursul Interdisciplinar EUROPA |
CAER |
II |
Nichitean Dana |
Creţu Crina |
33 |
Limba Engleză |
Concursul Interdisciplinar EUROPA |
|
II |
Hacman Camelia |
Creţu Crina |
34 |
Limba Engleză |
Concursul Interdisciplinar EUROPA |
|
III |
Vilcinschi Ionela-Alexandra |
Creţu Crina |
35 |
Limba Engleză |
Concursul Interdisciplinar EUROPA |
|
III |
Tofan Ana-Maria |
Creţu Crina |
36 |
Limba Engleză |
Concursul Interdisciplinar EUROPA |
|
III |
Dohotar Bianca |
Scîntei Alina |
37 |
Limba Engleză |
Concursul Interdisciplinar EUROPA |
|
III |
Lungu Alexandru |
Scîntei Alina |
38 |
Limba Franceză |
Olimpiada |
Judeţeană |
Menţiune |
Lungu Darius |
Chelba Loredana |
39 |
Limba Franceză |
Concursul Regional de eseu in limba franceză si creatie plastica< Lumea in cuvinte si culoare" |
CAER, 864 |
I |
Irimescu Maria Georgiana |
Chelba Loredana |
40 |
Limba Franceză |
Concursul Judeţean „La dictee lavalloise” |
CAEJ |
II |
Lungu Darius |
Chelba Loredana |
41 |
Limba Franceză |
Concursul STUDENT PENTRU O ZI |
|
Menţiune |
Hacman Camelia |
Chelba Loredana |
42 |
Limba Franceză |
Concursul Interdisciplinar EUROPA |
CAERI 1496 |
I |
Hacman Camelia |
Chelba Loredana |
43 |
Limba Franceză |
Concursul Interdisciplinar EUROPA |
CAERI 1496 |
I |
Semeniuc Sabina |
Chelba Loredana |
44 |
Limba Franceză |
Concursul Interdisciplinar EUROPA |
CAERI 1496 |
I |
Irimescu Maria |
Chelba Loredana |
45 |
Limba Franceză |
Concursul Interdisciplinar EUROPA |
CAERI 1496 |
II |
Ruşti Ionela Loredana |
Chelba Loredana |
46 |
Limba Franceză |
Concursul Interdisciplinar EUROPA |
CAERI 1496 |
III |
Pomohaci Loredana |
Chelba Loredana |
47 |
Limba Franceză |
Concursul Interdisciplinar EUROPA |
CAERI 1496 |
III |
Luta Adriana |
Chelba Loredana |
48 |
Limba Franceză |
Concursul Interdisciplinar EUROPA |
CAERI 1496 |
III |
Nichitean Dana |
Chelba Loredana |
49 |
Limba Franceză |
Concursul Interdisciplinar EUROPA |
CAERI 1496 |
III |
Ieremiţă Eliza |
Chelba Loredana |
50 |
Limba Franceză |
Concursul Interdisciplinar EUROPA |
CAERI 1496 |
III |
Lavric Oana |
Scîntei Alina |
51 |
Limba Franceză |
Concursul Interdisciplinar EUROPA |
CAERI 1496 |
Menţiune |
Tofan Gabrila |
Chelba Loredana |
52 |
Limba Franceză |
Concursul Interdisciplinar EUROPA |
CAERI 1496 |
Menţiune |
Calancea Cosmina |
Chelba Loredana |
53 |
Istoria |
Olimpiada |
Judeţeană |
III |
Confederat Iuliana Angelica |
Turturean Lucia |
54 |
Istoria |
Concursul „Istoria fără Manual” |
Regională |
II |
Buzduga Cristian |
Puiu Adrian |
55 |
Istoria |
Concursul „Istoria fără Manual” |
Regională |
II |
Lăzărescu Adi |
Puiu Adrian |
56 |
Istoria |
Concursul „Istoria fără Manual” |
Regională |
II |
Atudorei Ioana |
Puiu Adrian |
57 |
Religia |
Olimpiada |
Judeţeană |
III |
Şuian Bianca |
Marici Elisabeta |
58 |
Socio-umane |
Concursul Județean “ Locuri, oameni, valori ” |
Județeană |
Mențiune |
Tichanov Feodora |
Buliga Margareta |
59 |
Informatică |
Concursul STUDENT PENTRU O ZI |
USV |
II |
Schiţcu Gabriel |
Prelipcean Liana |
60 |
Informatică |
Concursul STUDENT PENTRU O ZI |
USV |
III |
Bîcu Andrei |
Martinescu Silvia |
61 |
Informatică |
Concursul Național de Referate și Comunicari Științifice - cu participare internațională - "Ștefan Procopiu" Piatra Neamţ |
Naţională |
Menţiune |
Ursulean Andrei |
Martinescu Silvia |
62 |
Informatică |
Concursul National de prezentari PowerPoint „O viata sanatoasa printr-o alimentatie adecvata” |
Naţională |
III |
Tofan Marius |
Martinescu Silvia |
63 |
Informatică |
Concursul „AcadNet” |
judeţeană |
I |
Acsane Bogdan |
Ciubotaru Georgeta |
64 |
Informatică |
Concursul „AcadNet” |
Naţională |
III |
Ursulean Andrei |
Ciubotaru Georgeta
|
65 |
Aria curriculara tehnologii |
Concursul „ Dumitru Rusu”, Comunicare Profesională |
Județeană |
I |
Melen Rebeca |
Grijincu Marius Popescu Angela |
66 |
Aria curriculara tehnologii |
Concursul „ Dumitru Rusu”, Comunicare Profesională |
Județeană |
Mențiune |
Iacoban Livia |
Grijincu Marius Popescu Angela |
67 |
Aria curriculara tehnologii |
Concursul „ Dumitru Rusu”, Contabilitatea Unității Economice |
Județeană |
Mențiune |
Hasna Bianca Maria |
Grijincu Marius Popescu Angela |
68 |
Aria curriculara tehnologii |
Concursul „ Dumitru Rusu”,Asigurări, Contracte Economice |
Județeană |
Mențiune |
Andrei Ioana Maria |
Popescu Sorin Juravle Ciprian |
69 |
Aria curriculara tehnologii |
Concursul „ Dumitru Rusu”,Asigurări, Contracte Economice |
Județeană |
Mențiune |
Tărâță Diana |
Popescu Sorin Juravle Ciprian |
70 |
Aria curriculara tehnologii |
Olimpiada la disciplinele din aria curriculară “ Tehnologii” |
Națională |
Mențiune |
Dariciuc Ciprian |
Ududec Oana, Cotos Gheorghe, Mehedin Maria |
71 |
Aria curriculara tehnologii |
Olimpiada la disciplinele din aria curriculară “ Tehnologii” |
Județeană |
Premiul I |
Dariciuc Ciprian |
Ududec Oana, Cotos Gheorghe, Mehedin Maria |
72 |
Aria curriculara tehnologii |
Olimpiada la disciplinele din aria curriculară “ Tehnologii” |
Județeană |
Premiul I |
Iacoviță Andrei Samuel |
Ududec Oana, Cotos Gheorghe, Mehedin Maria |
73 |
Aria curriculara tehnologii |
Olimpiada la disciplinele din aria curriculară “ Tehnologii” |
Județeană |
Premiul II |
Cimpoi Ioan |
Ududec Oana, Cotos Gheorghe, Mehedin Maria |
74 |
Aria curriculara tehnologii |
Olimpiada la disciplinele din aria curriculară “ Tehnologii” |
Județeană |
Premiul II |
Hurjui Gabriel |
Ududec Oana, Cotos Gheorghe, Mehedin Maria |
75 |
Aria curriculara tehnologii |
Olimpiada la disciplinele din aria curriculară “ Tehnologii” |
Județeană |
Premiul III |
Cucoș Marian Victor |
Ududec Oana, Cotos Gheorghe, Mehedin Maria |
76 |
Aria curriculara tehnologii |
Olimpiada la disciplinele din aria curriculară “ Tehnologii” |
Județeană |
Premiul III |
Hrab Beniamin |
Ududec Oana, Cotos Gheorghe, Mehedin Maria |
77 |
Aria curriculara tehnologii Aria curriculara tehnologii |
Olimpiada la disciplinele din aria curriculară “ Tehnologii” |
Județeană |
Mențiune |
Cîrdei Tabita Liliana |
Popescu Sorin, Popescu Angela, Prelipcean Elena, Grijincu Marius, Juravle Ciprian |
78 |
Aria curriculara tehnologii |
Concursul “ O meserie pentru fiecare” din aria curriculară “ Tehnologii” |
Județeană |
Premiul II |
Echipaj |
Fomin Michaela |
79 |
Educație Artistică |
Concursul Internațional de Artă Vizuală “ Culorile Mureșului Wizart continuă povestea’ |
Internațională |
Premiul II |
Luța Maria |
Ignea Mihai |
80 |
Educație Artistică |
Concursul Internațional de Artă “ N.N. Tonitza” |
Internațională |
Premiul I |
Luța Maria |
Ignea Mihai |
Programe de colaborare instituţionale pentru anul şcolar:
PROIECTE DESFĂŞURATE ÎN PARTENERIAT
(educaţia rutieră,prevenirea traficului de persoane, prevenirea consumului de alcool, tutun droguri, apărarea şi protecţia civilă, respectarea drepturilor copilului, protecţia consumatorului, voluntariat, sănătate, igienă)
Nr. crt. |
DENUMIREA PROIECTULUI |
NIVEL DESFĂŞURARE (local, interjudeţean naţional |
PERI-OADA DESF. |
NUMĂR PARTI-CIPANŢI |
PARTENERI |
|
1. |
Ziua Europeana impotriva traficului de persoane |
|
Octombrie 2016 |
|
Asociatia Eliberare BUCURESTI |
|
2. |
Teatru „Inspecţiune” de I.L .Caragiale |
local |
oct. |
32 |
Azilul de bătrâni Rădăuţi |
|
3 |
„Îţi ştii drepturile?” |
local |
oct
|
234 |
Salvaţi copiii |
|
4 |
„Balul bobocilor” |
local |
. |
400 |
Asociaţia de părinţi CTR Casa de Cultura Rădăuţi
|
|
5 |
Dar din dar se face rai |
local |
dec |
210 |
Spitalul de psihiatrie SIRET |
|
6. |
Expoziţie desene „Hristos se naşte, slăviţi-l!” |
local |
dec. |
56 |
Protopopiatul Rădăuţi Galeriile de Artă Catedrala Ortodoxă Rădăuţi |
|
7. |
Daruind vei dobindi |
local |
dec |
158 |
Azilul de batrini M-rea Bogdanesti |
|
8. |
„Delincvenţa juvenilă în atenţia tuturor” |
local |
dec. |
125 |
Poliţia Rădăuţi |
|
8 |
„Serbarea Crăciunului” |
local |
dec |
Aprox. 400 |
Casa de Cultură Rădăuţi Clubul Copiilor Rădăuţi |
|
10 |
„Victimele traficului de persoane” – film, discuţii colocviale |
local |
febr |
91 |
Poliţia Rădăuţi |
|
11 |
Program de informare privind drepturile copilului – |
local |
martie |
184 |
În parteneriat cu „Salvaţi Copiii” |
|
12 |
„Vreau să fiu pompier!”
|
local |
aprilie |
156 |
Detaşamentul de Pompieri Rădăuţi |
|
13 |
„Vreau să fiu student” |
interjudeţean |
aprilie |
73 |
USV, Universitatea AICuza Iasi |
|
14 |
Demonstraţii SMURD |
local |
aprilie |
46 |
Detaşamentul de Pompieri Rădăuţi |
|
15 |
“Curăţenia de primavară în parc” |
local |
aprilie |
31 |
Primăria Rădăuţi |
|
16 |
. "Iluzii si realitate" - abilitatea gestionarii cumpărăturilor |
local |
aprilie |
653 |
Sala Bibliotecii „T. Flondor” |
|
17 |
Întâlnire cu medicul şcolar „DESPRE SEX” |
local |
aprilie |
92 |
Spitalul Rădăuţi |
|
18 |
Vizită la Muzeul Etnografic „Eugenia şi Simion Ioneţ” |
local |
aprilie |
132 |
MUZEUL ETNOGRAFIC „EUGENIA ŞI SIMION IONEŢ” |
|
19 |
« Invitaţie la echitatie »
|
local |
aprilie |
22 |
Pensiunea “CAI DE LEGENDA” |
|
20 |
Vizite la instituţiile locale de cultură
|
local |
aprilie |
28 |
Galeriile de Artă |
|
21 |
Teatru „Occident expres” de Matei Vişniec |
local |
mai |
21 |
Teatru Naţional „Marin Sorescu” Craiova |
|
22 |
„Un dar mic pentru un zâmbet mare” 1 IUNIE |
local |
iunie |
132 |
Casa de Cultură Colegiul E Hurmuzachi Colegiul A Motrescu
|
|
23 |
„Dialog între civilizaţii” Discuţii colocviale în limba engleză cu |
local |
iunie |
12 |
Familia Vicar Paul şi Sue Mackay – Norwich England |
|
24
|
Studiile în străinătate Discuţii colocviale |
local |
iunie |
11 |
Studentul olandez Koen Geul Cabinetul psihopedagogic |